SK CZ HU HR EN

Svetr, který zahřeje

Podzim s sebou přináší proměnlivé počasí a teplotní rozdíly. Rána, když děti jdou do školky a školy jsou citelně chladná. Kolem oběda už jsou teploty znovu vyšší. V tomto období začínáme oblékat děti do vrstev. Vrchní část oděvu tvoří převážně svetry, mikiny, vesty nebo lehké kabátky. Jejich výhoda je v tom, že si je dítě může v případě potřeby svléknout nebo obléct.

Svetry byly v minulosti předchůdci dnešních mikin. Byly teplé, nosily se každodenně a měly různé vzory a barvy. Svetry se dávaly jako dary pod stromeček nebo k narození dítěte. Vážili si jich, protože byly častokrát dělané ručně rodinným příslušníkem.

Podle vzorů dokonce umíme identifikovat zemi nebo oblast, ze které svetr pochází. Znáte ty známé norské nebo irské vzory? Vzory na svetrech jsou něco jako výšivka na kroji.

Svetry se vyráběly z přírodních materiálů, které byly v dané oblasti dostupné. Vlna z alpaky, velbloudí vlna nebo ovčí, kašmír i mohér. Materiálů bylo opravdu mnoho, některé byly příjemné a měkké a jiné byly tuhé, těžké a škrábaly. Jedno však měli společné, dokázali zahřát a ochránit před proměnlivým počasím.


A to je základním významem svetru – ochránit před chladem.


Svetry se vyrábějí v různých variantách a je už jen na vás, jaký si vyberete. Sportovní, elegantní nebo praktický.

Sportovní svetry

Sportovní svetr s kapucí a kapsami dokonale nahradí i mikinu. Zapíná se na dřevěné knoflíky. Je pletený jemným vzorem, a proto je příjemný a mírně elastický. Praktický i proto, že se dá rozepnout, je-li dítěti teplo a nosit i jako kabátek.


Klasické svetry

Klasické svetříky bez kapuce se hodí dívkám k šatům nebo legínám. Dostupné jsou v mnoha barvách. Mají různé detaily, které je dělají neobyčejnými. Některé mají kapsy, jiné mají ozdobně zakončený lem na rukávech i kolem pasu.


Elegantní svetry

Elegantní svetříky pro malé slečny mají nasbírané rukávy a širší patenty. Působí romanticky a hodí se i na slavnostní příležitosti. Pokud hledáte svetřík na svatbu, rodinnou oslavu nebo slavnostní příležitost, tyto svetříky se vám jistě budou hodit.


Svetříky pro novorozence a kojence

Svetříky pro novorozence jsou krásným darem ke křtu. A svetříky pro kojence jim pomáhají s termoregulací. Mají jemné vzory a mnoho barev. Naleznete je v jemných pastelových odstínech i výrazných barvách. Jednoduchý vzor může být doplněn propracovanějším vzorem na rukávech i kolem pasu.


Praktické svetry

Prodloužený svetr s vázáním přes pas zase potěší větší dívky i maminky. Zahřeje, když sedíte ve škole nebo v práci. Ochrání kříže a můžete se do něj pohodlně zavinout. Naleznete u nás s jednoduchým nebo osmičkovým vzorem. Svetr si umíte zapnout až ke krku a vytvořit tak rolák, ochrání v chladnějším počasí i váš krk.


Péče o svetry

  • Různé materiály si žádají rozdílný přístup. Je třeba si nastudovat visačku od výrobce.
  • Některé svetry se perou výlučně v rukou, jiné na šetrném programu.
  • Po vyprání je nejlepší svetr rozložit na ručník. Svetry by se měly sušit ve vodorovné poloze, aby se nevytahaly.
  • Totéž platí i při odkládání svetrů do skříně. Svetry poskládáme a uložíme do police. Zavěšení na věšák by mohlo způsobit vytahání na ramenou. Ujistíme se, že svetry odkládáme naprosto suché. Svetry můžeme ukládat i na sebe, ale jako první ukládáme vždy nejtěžší svetry.
  • Pokud je svetr zmačkaný, zkuste ho na chvíli zavěsit do vlhké koupelny nebo použijte napařovačku. Svetr se pěkně vypne a bude jako nový.
  • Pozor si dávejte i při používání sušičky :)
  • Na praní pletenin jsou na trhu dostupné i prací prostředky, které vlnu ochrání.
  • Pokud se na svetru vytvoří žmolky, což je u určitých materiálů zcela přirozené, umíte si zakoupit odžmolkovač a svetr tak jednoduše očistit.


Přihlaste se do newsletteru a získejte slevu 125 Kč

Nikdy nezmeškejte nabídku. Přihlaste se do newsletteru a získejte slevu 125 Kč, která platí na první nákup v hodnotě 1275 Kč

×